Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy legalne są domy z kontenerów bez pozwolenia?
#1
Cześć wszystkim na forum! Postanowiłam założyć ten wątek, bo ostatnio nasiliła się dyskusja na temat domów z kontenerów. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na niższe koszty i szybkość realizacji. Ale pojawia się pytanie - czy budowa domu z kontenerów bez formalnego pozwolenia jest w ogóle legalna? Przeszukałam mnóstwo źródeł i wydaje mi się, że odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników, jak chociażby lokalnych przepisów czy charakterystyki samego projektu. Moim zdaniem, nawet jeśli wydaje się to atrakcyjną opcją ze względu na uproszczenia proceduralne, to warto pamiętać o ryzyku, jakie niesie za sobą brak oficjalnych pozwoleń. Chciałabym usłyszeć Wasze opinie i doświadczenia w tej kwestii.
Odpowiedz
#2
Aleksandra321 napisał(a):czy budowa domu z kontenerów bez formalnego pozwolenia jest w ogóle legalna?
No cześć! Słuchajcie, ja słyszałem od kumpla architekta, że te sprawy są mega skomplikowane. Generalnie to wszystko zależy od tego co konkretnie budujesz i gdzie. W Polsce mamy przecież taki bajzel prawny czasem...: / Jak masz kontenery postawione jako tymczasowe baraki budowlane albo używasz ich do celów rekreacyjnych to czasami można obejść te wszystkie procedury, ale jak chcesz w nich mieszkać na stałe, to już inna bajka. Musisz mieć pozwolenie na budowę albo zgłosić budowę - o ile spełniasz warunki żeby tylko zgłosić.
Odpowiedz
#3
Witajcie! Smile Mam znajomego co stawiał taki dom i powiem Wam, że lepiej mieć wszystkie papierki w porządku. Big Grin Oszczędność może i jest, ale głowa boli później gdy coś nie tak pójdzie z urzędem... Pozwolenie na budowę to podstawa jeśli chcesz miec spokój ducha. Bez tego ciężko o przyłącza do mediów czy też ubezpieczenie domu – a przecież bezpieczeństwo jest najważniejsze! Co więcej każdy budynek musi spełniać wymogi techniczne i być dostosowany do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Odpowiedz
#4
Zgadza się [@ceglak71], ważne jest aby zadbać o wszelkie aspekty prawne przed rozpoczęciem inwestycji. Warto wspomnieć o tym, że nawet jeśli posiadamy grunt pod taką inwestycję oraz środki finansowe pozwalające nam wybudować dom z kontenerów transportowych to nadal musimy zmierzyć się z wieloma regulacjami prawnymi które dotyczą tradycyjnej zabudowy mieszkaniowej - są one bowiem stosowane także w przypadku "alternatywnych" form budownictwa. Proces uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia z projektem może wydawać się uciążliwy ale stanowi on gwarancję legalności naszej konstrukcji a także potencjalnie chroni nas przed wieloma problemami natury administracyjnej czy prawnej w przyszłości.
Odpowiedz
#5
Dokładnie tak! Ale trzeba też patrzeć realnie - czasem ludzie decydują się pójść na skróty bo procedury są naprawdę żmudne a czas gra dużą rolę zwłaszcza jeśli masz ograniczone fundusze albo szybko potrzebujesz dachu nad głową. Kumpel opowiadał mi też o alternatywie jaką jest tzw. 'tiny house' - maleńkie domki które często omijają pewne wymogi bo są mobilne albo mają mniejszą powierzchnię niż minimalna określona dla standardowego domu mieszkalnego.
Odpowiedz
#6
To prawda [@Zizy], tiny houses stają sie coraz popularniejsze ale warto pamietać że one też nie są wolne od prawa Wink Każdy przypadek traktowany indywidualnie przez urzędy więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy będzie można uniknąć całej papierologii Tongue Osobiście myślę że bezpieczniej jest jednak postępować według przepisów choć rozumiem argument o biurokracji która bywa frustrująca: ( Wiadomo że nikt nie chce płacić kar ani miec problemów prawnych przez pominięcie ważnych kroków!
Odpowiedz
#7
Wspomniałeś [@Zizy] słusznie o tiny houses oraz innych alternatywnych formach mieszkaniowych które próbują obejść szereg wymogów regulacyjnych dotyczących tradycyjnego budownictwa. Mimo to kluczowe znaczenie ma tutaj fakt zachowania odpowiednich norm bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania - każda nowa forma mieszkalnictwa musi być poddana analizie pod kątem możliwości adaptacji istniejących norm prawnych tak aby zapewniły one godziwe warunki życia dla potencjalnych mieszkańców oraz nie stworzyły zagrożenia dla otoczenia.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości