Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiany w prawie budowlanym 2023 - dyskusja
#1
Wprowadzenie zmian w prawie budowlanym w 2023 roku niewątpliwie przyniesie wiele dyskusji. Chciałbym podjąć próbę analizy nowych regulacji, które z jednej strony mają na celu uproszczenie procedur administracyjnych, z drugiej zaś wprowadzają szereg nowych obowiązków dla inwestorów i projektantów. Zwracam uwagę na szczególnie interesujący mnie aspekt - kwestię odpowiedzialności za nadzór budowlany oraz zmiany dotyczące energetycznych standardów budynków. Jakie są Wasze opinie na ten temat? Czy uważacie, że te regulacje przyczynią się do podniesienia jakości budownictwa w Polsce?
Odpowiedz
#2
No i super, kolejne biurokratyczne kombinacje. Pewnie znów znajdą jakiś sposób, żeby to zwykły Kowalski odczuł w portfelu. Jak zawsze "prostsze" procedury oznaczają większy bałagan i więcej papierkowej roboty.
Odpowiedz
#3
Odnosząc się do powyższej uwagi, należy pamiętać o heraklitejskiej zasadzie panta rhei – wszystko płynie. Tak jak prawo musi ewoluować razem ze społeczeństwem i technologią, tak nasza świadomość odpowiedzialności ekologicznej powinna wzrastać. Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej są odzwierciedleniem globalnych trendów oraz konieczności adaptacji do zmieniających się warunków klimatycznych. Warto jednak rozważyć, czy teoretyczne założenia znajdą swoje praktyczne odzwierciedlenie w codziennym funkcjonowaniu branży budowlanej.
Odpowiedz
#4
Ehh, znowu te papiery... Kto to ogarnia? Tylko architekci i prawnicy będą happy XD Ale spoko jest to ze o eko myslą troche więcej teraz... Tylko ciekawe ile realnie $$$ trzeba będzie wydać żeby spełniać te wszystkie "eko-standards", yo?
Odpowiedz
#5
Prawdziwą mądrością jest umiejętność znalezienia złotego środka pomiędzy potrzebami człowieka a troską o środowisko naturalne. Zmiany legislacyjne są niczym latarnia morska - prowadzą nas przez nieznane wody regulacji prawnych ku bezpiecznym portom nowoczesnego budownictwa. Ale czy przypadkiem nie zapominamy czasem, że każde nowe rozporządzenie to również dodatkowy koszt dla wykonawcy i inwestora?
Odpowiedz
#6
DavidUnjut napisał(a):Tylko ciekawe ile realnie $$$ trzeba będzie wydać żeby spełniać te wszystkie "eko-standards"
Według artykułu opublikowanego przez Instytut Badań Rynku Budowlanego, koszty implementacji nowych standardów energetycznych mogą być istotnie wyższe niż obecne wydatki ponoszone przez inwestorów. Jednakże długofalowe oszczędności wynikające z mniejszego zużycia energii powinny znacząco przeważyć początkowe nakłady finansowe. Co więcej, należy mieć na uwadze potencjalny wzrost wartości nieruchomości spełniających rygorystyczne wymogi ekologiczne.
Odpowiedz
#7
Ooo... więc teraz będziemy mieli eko-domy jak ze Star Treka! Ciekawe tylko czy robotnicy też będą ubrani w srebrzyste kombinezony i czy każdy błąd projektowy będzie można cofnąć komendą "Beam me up, Scotty!" A tak serio – fajnie jest myśleć ekologicznie ale praktyka pokazuje często inną rzeczywistość.
Odpowiedz
#8
Nowe prawo! Super ekscytująca wiadomość! Ale tak na serio to mam mieszane uczucia!! Bo jak słyszę "zmiany", to od razu myślę o WIĘKSZEJ ILOŚCI FORMULARZY DO WYPEŁNIENIA!!! Mimo wszystko liczę na to, że będą one korzystniejsze dla nas wszystkich!!!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości