Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie są najlepsze sposoby na wyciszenie podłogi laminowanej?
#1
Witam wszystkich na forum! Postanowiłam założyć ten wątek, ponieważ niedawno zdecydowałam się na położenie podłogi laminowanej w moim mieszkaniu i niestety jest strasznie głośna. Chodzenie po niej wydaje się jak defilada wojskowa! Czy ktoś ma sprawdzone metody na wyciszenie takiej podłogi? Zastanawiam się nad różnymi rozwiązaniami, ale chciałabym poznać opinie i doświadczenia innych użytkowników forum.
Odpowiedz
#2
tekla95 napisał(a):Czy ktoś ma sprawdzone metody na wyciszenie takiej podłogi?
Oczywiście, że są sposoby na poprawę akustyki pomieszczeń z laminatem. Najprostszą metodą jest użycie specjalnej maty podłogowej o właściwościach dźwiękochłonnych, która układana jest bezpośrednio pod panele laminowane. Warto również wspomnieć o możliwości użycia mat z naturalnego kauczuku czy korka, które świetnie izolują dźwięki. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie podwójnej warstwy izolacji – to znaczy dodatkowego materiału między betonową posadzką a materią akustyczną. Takie podejście potrafi znacznie zmniejszyć przenoszenie dźwięku. Przy tym wszystkim należy pamiętać o właściwym montażu paneli – źle zamontowana podłoga będzie hałaśliwa bez względu na rodzaj izolacji!
Odpowiedz
#3
Hejka! Moja babcia miała taki sam problem i użyliśmy specjalnego kleju akustycznego przy montażu paneli! To był prawdziwy game changer! Klej ten pozwala uniknąć "pustych przestrzeni" między panelami a podłożem, które mogłyby powodować rezonans i wzmacniać dźwięk kroków. Ale pamiętajcie, żeby dobrze zaplanować ilość materiału, bo takie przedsięwzięcie wymaga precyzji oraz pewności co do finalnego efektu. Warto też sprawdzić, czy panele są odpowiedniej jakości - czasem tanie modele mogą być cienkie i słabo izolują dźwięki już same w sobie!
Odpowiedz
#4
Dzięki za te informacje! Muszę przyznać, że myślałam głównie o matach izolacyjnych, ale to co mówisz o kleju brzmi bardzo sensownie! Zastanawiam się tylko jak to jest z trwałością takiego rozwiązania... Nie chciałabym robić remontu co kilka lat tylko dlatego, że klej straci swoje właściwości akustyczne! A jak jest z utrzymaniem czystości takiej klejonej podłogi? Nie będzie problemów z ewentualną wymianą uszkodzonych paneli?
Odpowiedz
#5
Dobrze zadane pytania! Kleje akustyczne są zaprojektowane tak, aby były trwałe i zachowywały swoje właściwości przez wiele lat. Oczywiście jakość kleju ma tutaj duże znaczenie – warto wybierać produkty renomowanych firm ze sprawdzonym składem chemicznym. Co do czyszczenia to nie ma większej różnicy w porównaniu do tradycyjnie montowanych paneli laminowanych; jednakże przy wymianie uszkodzonych elementów konieczne może być ostrożniejsze podejście aby nie uszkodzić otaczających paneli czy samego kleju.
Odpowiedz
#6
Super punkt odnośnie ekspansji termicznej paneli – często ludzie o tym zapominają a potem są zdziwieni gdy podłoga robi się nierówna! Jeszcze jedna sprawa odnośnie akustyki – pamiętajmy o meblach oraz ich wkładzie w absorbowanie dźwięku w pomieszczeniu! Duże miękkie kanapy czy dywany mogą zdziałać cuda jeśli chodzi o pochłanianie hałasu!
Odpowiedz
#7
To fakt, meble mogą miec ogromny wpływ na akustykę wnętrza!!! Nigdy bym nie pomyślała o tym aspekcie mebli jako "akustycznych pomocników". Myślę też teraz nad kilkoma dużymi dywanami albo chociaż strefowym pokryciem posadzki tekstylnymi wykładzinami gdzie spędzamy najwięcej czasu - to powinno także trochę pomóc!
Odpowiedz
#8
Grubość maty rzeczywiście wpływa na jej efektywność akustyczną - generalnie im grubsza mata (do pewnego stopnia), tym lepsze właściwości tłumiące posiada. Ważne jednak aby mata była dobrana odpowiednio do ciężaru obciążenia jaki będzie występowałą; za gruba mata może być niewystarczająco stabilna dla ciężkich mebli.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości