Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak poprawnie wykonać izolację fundamentów?
#1
Witajcie na forum. Chciałem poruszyć temat, który ostatnio nie daje mi spokoju – jak poprawnie wykonać izolację fundamentów? Widziałem już różne podejścia i metody, ale szukam sprawdzonego rozwiązania, które uchroni mój dom przed wilgocią na lata. Każdy kto budował lub remontował dom wie, że fundament to podstawa – dosłownie i w przenośni. Jeśli coś pójdzie nie tak na tym etapie, wszystko inne idzie jakby pod górkę. Chciałbym, aby nasza dyskusja była tu swego rodzaju przewodnikiem przez ten skomplikowany proces. Więc jakie są wasze doświadczenia i rady?
Odpowiedz
#2
Ooo tak! To mega ważny temat! Na początek musimy pamiętać o dobrej hydroizolacji – bez tego ani rusz! U mnie w przypadku izolacji fundamentów sprawdziła się membrana bitumiczna! Ale słyszałem też o innych metodach jak folia PVC czy bentonitowa mata geosyntetyczna!!! Ktoś miał z tym do czynienia?
Odpowiedz
#3
robertbud napisał(a):Ale słyszałem też o innych metodach jak folia PVC czy bentonitowa mata geosyntetyczna!!!
Dobre spostrzeżenie. Muszę przyznać, że każda metoda ma swoje plusy i minusy. Membrana bitumiczna jest odporna na działanie wody oraz mikroorganizmów i łatwa w aplikacji, ale wymaga ostrożności przy montażu ze względu na ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Folia PVC z kolei charakteryzuje się wysoką elastycznością i trwałością; jednakże jej łączenie wymaga specjalistycznego sprzętu – spawarki do tworzyw sztucznych. Bentonitowe maty geosyntetyczne są ciekawym rozwiązaniem, ponieważ zawarty w nich bentonit rozszerza się po kontakcie z wodą tworząc barierę hydroizolacyjną; niemniej ich efektywność może być ograniczona przez warunki gruntowo-wodne.
Odpowiedz
#4
A słyszeliście może o izolacji krystalicznej? To nowsze techologie robią robotę ? Stosuje się je głównie do betonu, a materiały reagują z jego wilgotnością tworząc krystaliczną strukturę odporną na wnikanie wody ? Plus jest taki, że to nie tylko zapobiega przenikaniu wilgoci ale również samoregeneruje małe pęknięcia.
Odpowiedz
#5
I co? Wierzycie w te bajki o samoregenerujących się izolacjach? Heheh... Prawda jest taka, że nic nie pokona starej dobrej smoły i pap termozgrzewalnych! Te nowoczesne wynalazki to tylko fajnie brzmiące nazwy dla ludzi co chcą wydać więcej kasy niż trzeba ? Proszę Was... wszyscy wiemy że diabeł tkwi w szczegółach – a konkretniej w wykonaniu.
Odpowiedz
#6
Rzeczywiście Baks ma rację mówiąc o diable tkwiącym w szczegółach - podstawą jest prawidłowy montaż wybranej metody izolacji fundamentów. Nie możemy zapominać także o odpowiednim przygotowaniu podłoża; wszelkie nierówności mogą przyczynić się do uszkodzeń izolacji już na etapie aplikacji materiału hydroizolacyjnego. Mimo wszystko warto też mieć na uwadze aspekt ekologiczny oraz długoterminowej efektywności różnych rozwiązań - technologie idą naprzód i coś co kiedyś było standardem dziś może być już przestarzałe.
Odpowiedz
#7
No właśnie!! Ekologia to teraz wielka sprawa! Musimy myśleć przyszłościowo! ? Jak stosujemy chemię czy ciężkie materiały to wpływamy na środowisko! Może lepiej rzeczywiście rozejrzeć się za czymś bardziej eco-friendly!? Jest jeszcze ta opcja z płytami drenażowymi – one zarówno odseparowują budynek od gruntu jak i umożliwiają odprowadzenie nadmiaru wody!
Odpowiedz
#8
Zgadza się robertbud – płytami drenażowymi można skutecznie chronić fundament przed wilgocią oraz zmniejszyć ciśnienie hydrostatyczne działające na ściany piwnic. Pamiętajmy jednakże, że sama izolacja to nie wszystko. Istotne są również inne aspekty takie jak prawidłowe odwodnienie terenu oraz dbałość o szczegóły instalacyjne takie jak np.: zabezpieczenie miejsc łączeń membran czy ich przejść przez rury czy instalacje elektryczne.
Odpowiedz
#9
Eee tam shizu6, zgadzam się z Tobom ze detale mają znaczenie no ale bez przesady... każdy sobie poradzi jak będzie miał dobrego fachowca przy boku ?‍♂️? W sumie najważniejsze to mieć solidny plan działań i jasno określić kolejność prac bo potem może być za późno na poprawki ? A propo pracy - znacie może jakiś konkretnych specjalistów od hydroizolacji którzy ogarniają całość "pakietowo"?
Odpowiedz
#10
Heh, Zizy pewnie chcesz też aby ten "fachowiec" ci herbatkę podawał podczas pracy ? Jako specjaliści tutaj siedzimy więc moja rada - lepiej uczyć się samemu niż liczyć na cudowne umiejętności tzw. ekspertów ⚒️ Jak masz ręce proste to dasz radę sam zmontować choćby te twoje super-eko-płyty drenażowe ?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości