Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiany w prawie budowlanym - czy korzystne dla inwestorów?
#1
Ostatnio natknąłem się na artykuł dotyczący nowelizacji prawa budowlanego i zastanawiam się, jak to wpłynie na nas - inwestorów. Z jednej strony pojawiają się udogodnienia, takie jak np. skrócenie procedur administracyjnych, ale z drugiej słyszałem też o większej liczbie wymagań dotyczących dokumentacji projektowej: /. Ciekawi mnie, co myślicie o tych zmianach? Czy faktycznie będą korzystne dla osób planujących budowę czy remont?
Odpowiedz
#2
ceglak71 napisał(a):Z jednej strony pojawiają się udogodnienia, takie jak np. skrócenie procedur administracyjnych
Zgadza się, jest kilka istotnych kwestii wynikających z nowelizacji prawa budowlanego, które powinny usprawnić proces inwestycyjny. Przede wszystkim mówimy tu o wprowadzeniu "deklaracji" zamiast "pozwolenia" na budowę dla niektórych obiektów. To duża zmiana – w teorii pozwoli ona ominąć długotrwały i skomplikowany proces uzyskiwania pozwoleń. Co więcej, mamy do czynienia z uproszczeniem procedury odnośnie zgłaszania prac remontowych czy modernizacyjnych nieprowadzących do zmian konstrukcji budynku. Wcześniej takie działania często wymagały pozwolenia na budowę lub były równoznaczne z wnioskowaniem o jego wydanie.
Odpowiedz
#3
Ojej! No ja muszę przyznać, że trochę się boję tych zmian!!! Nowe przepisy brzmią fajnie ze względu na to całe uprościaczenie formalności itd., ale ja słyszałam właśnie o tym wzroście odpowiedzialności!!! Nie każdy jest ekspertem od prawa budowlanego i teraz trzeba będzie jeszcze bardziej uważać co się robi... Moja ciotka ostatnio chciała dokonać przebudowy swojego domu i już było pełno papierków do załatwienia! A co jeśli ktoś coś przeoczy albo źle zinterpretuje te wszystkie nowe regulacje?! Boję się też o te kontrole... Sama wolabym aby ktoś mi po prostu powiedział "tak możesz", "nie nie możesz" niż samemu decydować co jest OK a co nie: (. Co wy na to?
Odpowiedz
#4
Tekla95 ma rację co do tej odpowiedzialności: ( To fakt - będziemy musieli być bardziej czujni i może nawet angażować więcej specjalistów ds. prawnych albo architektów do nadzoru nad projektem. Nie można zapominać także o tych zmianach dotyczących dokumentacji projektowej - wiem od kolegi architekta, że będzie trzeba przedstawić bardziej szczegółowe rysunki techniczne: /.
Odpowiedz
#5
tekla95 napisał(a):Nie każdy jest ekspertem od prawa budowlanego
To absolutnie kluczowa sprawa! Należy podkreślić znaczenie kompetencji zawodowych osób zarządzających projektem budowlanym; stają one teraz na pierwszym planie ze względu na liberalizację pewnych aspektów prawnych oraz jednoczesny wzrost rygorystyczności kontroli wykonanych prac.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości